למה גינה אקולוגית?

גינה אקולוגית בגן הילדים ובבית הספר היסודי – רציונאל

החיים בעולם המערבי הרחיקו את כולנו, מבוגרים וילדים, מהטבע והסביבה החיצונית. את רוב שעות היום אנו מבלים בתוך בניינים, "מוגנים" ממזג האוויר שבחוץ. הילדים כיום מנותקים רוב היום ממגע ישיר עם הסביבה, הצומח, החי ומתופעות הטבע המשתנות והקבועות. עם זאת, התעניינות הילד בעולם הצומח והחי היא גדולה וטבעית והוא לומד את סביבתו דרך שימוש בחושיו ובהתנסויות.

הקמת גינה לימודית אקולוגית בגן ובבית הספר מאפשרת לילדים מגע ישיר ומוחשי עם הגינה, התנסות בעבודת האדמה ולמידה של תהליכים שונים המתרחשים בטבע, כמו מעגל עונות השנה ותהליכים של צמיחה, התפתחות והשתנות מזרע לפרי. גינה הממוקמת בגן ילדים ובבית הספר היסודי מהווה הזדמנות להתנסות לימודית חווייתית, מאפשרת מפגש עם צמחים ובעלי חיים ומזמינה שאילת שאלות וחקירה מדעית. החיבור לגינה וההנאה מהעבודה בה, מפתחים בקרב הילדים את הבסיס להבנת יחסי הגומלין בין האדם לאדמה ולעולם הצומח והחי ומגבירים את המודעות הסביבתית כלפיהם.
כמו כן, עבודת הגינה מזמנת הנאה ושמחת יצירה, מעודדת ומטפחת בקרב הילדים סקרנות, יכולות התבוננות והבנה של תופעות המתרחשות בטבע וכוללת התנסות בעריכת ניסויים ומעקב אחר התהליכים השונים.

בגני ילדים ובבתי ספר רבים יש גינות, אבל לעיתים קרובות הן גינות נוי בלבד ובמקרים אחרים היקף הפעילות בהן נמוך ומוגבל לשתילה בלבד. הפוטנציאל של למידת חקר סביב נושא הגינה, שמעורר בדרך כלל את עניינם של הילדים, מוחמץ.

גינה משמעותה עבודת ידיים, צפייה במחזוריות של תהליכים בטבע, אפשרות ליהנות ממזון שגידלנו במו ידינו והזדמנות לשבת בשקט ולהתבונן בטבע היומיומי.

ילדים בגן ובכיתות היסודי נמצאים בגובה הצמחים ובעלי החיים המטיילים על האדמה ומטבעם סקרנים, נהנים לגעת ושואלים שאלות. הגינה האקולוגית מאפשרת לילדים להיות שם במקום שהנבט מציץ והצרעה חופרת, שהפרי מבשיל והפרח קמל.

הגינה מאפשרת פעילות, התנסות ולמידה חוץ כיתתית בכל ימות השנה. יכולת הפליאה, ההיכרות ,הידע וההבנה של יחסי הגומלין בסביבה הטבעית, חשובים על מנת שנגדל דור של אנשים, שיעריכו וייקחו אחראיות למשאבים הטבעיים של העולם וידעו לשמור על מגוון הצמחים ובעלי חיים בעולם.

Comments are closed.